Wesela w plenerze

Wesele w plenerze jest wyjątkowe, jeszcze do niedawna rzadko spotykana forma świętowania, ale w obecnych czasach ten trend zyskuje na popularności. W Polsce największym wyzwaniem bywa pogoda w organizacji wesela w tej formie. Magiczne, bajkowe, wymarzone – co zrobić, by właśnie takie było?

ŚLUB CYWILNY
Od 2015 roku za sprawą nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego, nic nie stoi na przeszkodzie w organizacji ślubu w plenerze. Należy ustalić w urzędzie datę, złożyć pisemny wniosek o udzielenie ślubu w plenerze i ująć w budżecie ślubnym koszty takiej organizacji.

O czym należy pamiętać?
O umieszczeniu godła Polski w widocznym miejscu podczas ceremonii.

ŚLUB KOŚCIELNY
W tym przypadku, konieczne będzie uzyskanie zgody od władz kościelnych parafii. I trzeba powiedzieć, że w tym przypadku już nie jest to tak proste jak w przypadku ślubu cywilnego. Konieczne będzie przedstawienie argumentów z powodu, których decydujecie się na taki rodzaj ceremonii. Trzeba jednak zaznaczyć, że w większości wnioski są odrzucane.

WESELE – WYBÓR MIEJSCA
To niezwykle ważny wybór. Czy będzie to ogród przy Waszym domu? Urokliwe miejsce w okolicy? Plaża? Taras nad wodą? Czy ogród przy obiekcie?

Jeśli nie będzie to miejsce przynależące do obiektu, konieczne będzie uwzględnienie kwestii sanitarnych, toalety, wynajmu mebli i wszelkich koniecznych elementów. Dlatego osobiście doradzam, by było to urokliwe miejsce  przynależne do jakiegoś obiektu. W Polsce mamy takich pięknych miejsc tysiące. W górach, nad morzem przy plaży, pod lasami, nad jeziorami,  z malowniczymi ogrodami. Każde marzenie weselne jest możliwe do zrealizowania😊

Realizując wesele w ogrodzie przy własnym domu, warto udać się wcześniej z wizytą do sąsiadów i uprzedzić o wydarzeniu, by nikt nie miał pretensji z powodu głośnej muzyki.

O czym warto pamiętać?
Zdecydowanie o tym, by mieć alternatywę na wypadek niepogody np. deszczu. Na terenie obiektów są często gotowe altany i namioty. Jeśli jednak w miejscu, które wybraliśmy na nasz plener nie ma żadnego zadaszenia, warto pomyśleć o wynajmie namiotu.

PARKIET
Organizując wesele w plenerze, trzeba określić czy bawimy się na trawie, piasku i uprzedzamy wszystkich gości a szczególnie panie, by miały obuwie na płaskim lub możemy wynająć specjalny parkiet na wydarzenia plenerowe

MENU
Menu na wesele w plenerze to nieco większe wyzwanie niż w obiekcie.  Ogranicz potrawy z dużą ilością nabiału, jeśli nie ma odpowiedniego zaplecza i dostępu do lodówek.  Zdecydowanie warto postawić na współpracę z firmą cateringową wraz z obsługą kelnerską do serwowania głównych dań.

W przypadku tej formy wesela świetnie sprawdzi się także grill, food tracki, szwedzki bufet z przekąskami. Podczas plenerowych wesel warto postawić na dania lekkie i zrezygnować z ciężkostrawnych. Również wybierając słodkości, warto mieć na uwadze z jakich składników będą robione i w jakich warunkach zachowają świeżość. Podczas wesel plenerowych idealnie sprawdzają się takie przekąski, które można zjeść na tzw. raz😊

OPRAWA MUZYCZNA
Zawsze powtarzam, że jest to jeden z ważniejszych punktów. Od niej zależy to czy całą noc przesiedzimy czy przetańczymy. Zatem warto przemyśleć czy chcemy zespół na żywo, Dj-a, czy może dodatkowe smaczki muzyczne jak np. live wokal lub saksofon. Warto też pomyśleć o nagłośnieniu oraz mikrofonie do przemówień gości, podziękowań itp.

DEKORACJE & OŚWIETLENIE
W przypadku plenerowych wesel oświetlenie to podstawa, wszelkie lampiony, lampki,  lampeczki, girlandy, świece. Wszystko co rozświetli i nada jeszcze piękniejszego klimatu, gdy zapadnie mrok.

W zakresie dekoracji plenerowych wesel idealnie sprawdzają się te w stylach: leśny, boho, rustykalny. Przyznam też, że są to moje ulubione klimaty dekoracji.

Mimo, iż mamy wesele w plenerze, nie można pominąć tematu obrusów! Nawet jeśli są to piękne klimatyczne stoły, wesele zobowiązuje😉

W zakresie dekoracji warto udekorować miejsce Młodej Pary (Stół, krzesła, Ścianka) oraz stoły gości a także miejsce, w którym rozpoczyna się wejście na wydarzenie.

W przypadku wesel w plenerze dodatkowo przydatne okazują się drogowskazy informujące.

*** CENNE WSKAZÓWKI***

  • Sprawdzajcie pogodę
  • Uwzględnijcie dostęp do prądu i wody
  • Zadbajcie o parasole dla gości
  • Przygotujcie koce do okrycia dla gości
  • Przygotujcie kącik i atrakcje dla najmłodszych
  • Zadbajcie o odpowiednie oznaczenie drogi
  • Przypomnijcie gościom w zaproszeniach o odpowiednim obuwiu na plener
  • Odpowiednio oświetlcie miejsce szczególnie mając na uwadze część wieczorną
  • Przygotujcie odpowiednie preparaty na owady (np. komary)
monika ratkowska weselna koordynatorka, dekoracje slubne, wedding plannerka (68)

Zapisz się na mój newsletter
i bądź na bieżąco

Przewiń do góry